Złotniki Lubańskie. Baszta Złotnicka

Baszta Złotnicka to miejsce o ponurej historii. Niegdyś była szubienicą należąca do majątku pobliskiego Zamku Czocha. Wzgórze o wysokości 348 m n.p.m było miejscem straceń już od 1200 roku. Kilkaset lat później miejsce egzekucji unowocześniono, budując kamienny postument wysoki na około 3 metry. W latach 70-tych XX wieku podczas budowy ośrodka wypoczynkowego na miejscu szubienicy zbudowano basztę w obecnym kształcie.
Więcej o historii obiektu na stronie goryizerskie.pl >>>

Drogowskazy do baszty można zobaczyć w kilku miejscach w okolicy m.in w Gryfowie Śląskim i Mirsku. Znajduje się ona po prawej stronie tuż za Złotnikami Lubańskimi przy drodze do Leśnej. Obiekt nieudostępniony do zwiedzania, dostępny wyłącznie dla klientów ośrodka Złoty Sen. Koszt wynajęcia całej wieży z salą biesiadną na 20 osób to 50 zł/godz. Przy zamówieniu usługi cateringowej, baszta gratis.

Baszta jest punktem widokowym, ale dość kiepskim z uwagi na wysokie mury zasłaniające widoki. Takie same a nawet lepszy widok, szczególnie na Zamek Czocha można zobaczyć bez wchodzenia na wieżę, przynajmniej nic nie zasłania.

[mappress mapid=”61″]6 komentarzy do „Złotniki Lubańskie. Baszta Złotnicka

  1. A to mi miłą niespodziankę sprawiłeś :) Basztę pamiętam jeszcze z czasów jak nie była ogrodzona i należała do ówczesnego OW Elektrowni „Turów” w Bogatyni – położonego niedaleko zapory. Wiele frajdy było jak koło baszty rozpalano ognisko, a budowla była do dyspozycji … To były czasy …

  2. Hej! Jesli Cie to interesuje, to ja tam trafilam ok. 1999 _ 2002 roku wracajac z zamku Czocha. Udalo się wejsc, bo wlasnie byla ogniskowa impreza wczasowiczow pod basztą. Moge poszukac zdjec- wtedy dojde do konkretnej daty. Pozdrawiam!

  3. Jeszcze przed rewolucją 1980 było tam 'Okno z Widokiem Na Przyszłość’.
    Szyby były zamalowane na czarno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.