Siedlęcin. Wieża książęca

Średniowieczna mieszkalna wieża w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecza w Polsce i Europie. Jest również najlepiej zachowanym tego typu obiektem w Polsce. Powstała najprawdopodobniej w 1314 roku. Najcenniejszym elementem wieży są są malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura, sir Lancelocie z Jeziora – podobno jedyne na świecie, które przetrwały do czasów obecnych oraz najstarsze freski w Polsce o tematyce świeckiej. Wieża posiada również pochodzące z 1314 roku najstarsze drewniane stropy w Polsce. Więcej o historii >>>

Ciekawostką jest, że do niedawna wieża nie była otoczona jakąkolwiek opieką. Była budowlą ogólnodostępną i każdy mógł do niej wchodzić bez żadnych ograniczeń. Od 2001 roku jest własnością fundacji Zamek Chudów opiekującej się zabytkami. W 2006 roku freski zostały poddane gruntownej renowacji, a w latach późniejszych prace konserwatorskie objęły również inne części obiektu.

Wieża znajduje się w miejscowości Siedlęcin, w dolinie rzeki Bóbr, nieopodal drogi z Jeleniej Góry do Wlenia na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich.

Zwiedzanie:
Od maja do października w godzinach od 10:00 do 18:00,
od listopada do kwietnia w godzinach od 10:00 do 16:00.

Ceny biletów:
Bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł.
Bezpłatny parking.

Adres:
ul. Długa 21, Siedlęcin
58-508 Jelenia Góra
telefon: 0-75 7137597
e-mail: stowarzyszenie@wiezasiedlecin.pl
www.wiezasiedlecin.pl

[mappress mapid=”62″] 

5 komentarzy do „Siedlęcin. Wieża książęca

  1. 14-01-2013 o 10:53Aśka K. Napisał(a): Widzę, że miło się tu zrobiło. Żeby nie było czas pomarudzić trochę Mam nazdieję,że Zdzieszowice zamiast 5.05 będą 11.05. Ja naprawdę na dużo mogę się zgodzić ale jak widzę Md3J komentarz a przy nim zdjęcie Adriana to nawet dla mnie za dużo (Wrocław 2012)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.