Czajnik turystyczny Survival Kettle

Oto połączenie ogniska z czajnikiem. Wysoka wydajność, uniwersalność i wygoda w jednym. Materializacja odwiecznych marzeń każdego podróżnika. Wystarczy wlać wodę i rozpalić czymkolwiek aby po kilku minutach cieszyć się wrzątkiem. Ale po kolei:

Zasada działania:

Czajnik składa się z paleniska i dopasowanego do niego naczynia na wodę w kształcie wysokiego czajnika z dziurą w środku, która spełnia rolę komina. W palenisku w kształcie małego garnka z otworem w ściance rozpalamy ognisko przy użyciu dowolnych, palnych materiałów: drewna, papieru, trawy, liści, czy szyszek. Po rozpaleniu ustawiamy na tym czajnik napełniony wodą. Natychmiast tworzy się silny ciąg kominowy a całość szybko uzyskuje wysoką temperaturę. Opał najłatwiej dorzucać górą, przez komin. Dolny otwór pełni raczej funkcje wlotu powietrza i ciężko włożyć przez niego większe kawałki drewna.

Pierwsze użycie:

Do rozpalenia użyłem jednej kostki podpałki grillowej i znalezionych w terenie kawałków gałęzi. Zebranie opału i rozpalenie stabilnego ognia zajęło około 5 minut. Z uwagi na niską temperaturę otoczenia (-14) i dużą wilgotność drewna czas zagotowania pełnego czajnika wyniósł około 15 minut. Po wypaleniu podpałki mokre drewno zdusiło płomienie i należało chwilę poczekać aż znów pojawi się ogień. Wyprzedzając pytania dlaczego nie użyłem suchego drewna: chciałem, aby próba była jak najbardziej zbliżona do warunków terenowych, a w terenie jak wiadomo nie łatwo o idealnie suche drewno.

Co jest w zestawie?

W paczce znalazłem czajnik z podstawką-paleniskiem i nasadzanym korkiem na wlew wody na rzemyku, który nie jest gwizdkiem a raczej ma na celu zabezpieczenie wnętrza przed zabrudzeniami. Do tego solidnie wyglądający pokrowiec z dużym logo producenta przypominający szkolny worek na kapcie. Dzięki długim sznurkom jest wygodny w noszeniu, można założyć go również na plecy jak plecak.

Skąd wziąć taki sprzęt?

Ja mam ze sklepu internetowego „Na szczyt”. Jest dostępny w 3 kolorach (czerwony, zielony, srebrny) w cenie 199 zł . Przesyłka kurierska została dostarczona w ciągu 24 godzin a czajnik byl porządnie zapakowany.  Tym bardziej zasmuciły mnie dwa niewielkie odkształcenia (foto poniżej) które zauważyłem na naczyniu a ktore nie miały szansy powstać podczas transportu. Początkowo chciałem poinformować o tym sklep, ale mi przeszło. Przecież i tak się poobija, ale sklep mógłby zwrócić większą uwagę na stan towaru który pakuje.

Taniej, bo w cenie 189 zł można kupić bezpośrednio na stronie producenta.

Plusy:

● możliwość zagotowania wody w każdych warunkach przy użyciu czegokolwiek, co da się spalić.
szybkie gotowanie dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego, szybsze niż w przypadku naczyń z płaskim dnem.
● niezła pojemność (1,2 w/g deklaracji producenta).
● lekkość.

Minusy:

● zajmuje sporo miejsca, jednak przy umiejetnym pakowaniu lub włożeniu w samochodzie nie musi to być problem.
● podatny na odkształcenia i wgniecenia (aluminium), ale dzięki temu jest lekki. Coś za coś. Konkurencyjny producent Kelly Kettle oferuje podobny czajnik ze stali nierdzewnej. Jest bardziej odporny, ale trochę cięższy.
● brak gwizdka w zestawie, widziałem w Internecie że jakiś jutuber sobie dokupił – dobry pomysł.
● czajnik ustawia się w a nie na palenisku. Rant paleniska wystaje poza obrys czajnika, przez co bulgocząca z dziubka woda dostaje się do paleniska. Gdyby było odwrotnie ten efekt zostałby wyeliminowany.
● konieczność ustawiania na podłożu odpornym na wysoką temperaturę. Można używać na ziemi, kamieniu, pniu sciętego drzewa ale lepiej nie używać na powierzchniach które mogą zostać uszkodzone takich jak maska samochodu, drewniane meble, plastikowe lub malowane powierzchnie.

Podsumowanie:

Mimo, że minusów jest więcej, nie przesłaniają one plusów. Najważniejszą cechą czajnika jest możliwość zagotowania wody przy użyciu dowolnego dostępnego w terenie paliwa stałego i po to się go kupuje. Tej cechy nie przebije żaden minus: będzie działał nawet jeśli będzie poobijany i nie będzie miał gwizdka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.