Lubański Wielki Las

Lubański Wielki Las

Lubański Wielki Las to nazwa największego kompleksu leśnego zlokalizowanego na południowy zachód od miasta Lubań (woj. dolnośląskie). Jego osią i głównym szlakiem jest przebiegająca na dystansie 8 km droga Lubań – Przylasek. Podczas ładnej pogody pełni funkcje rekreacyjne dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Kompleks leśny jest mocno związany z wydobyciem bazaltu. Działa tu kopalnia odkrywkowa która pozostawiła kilka wypełnionych wodą wyrobisk. Dwa największe z nich tworzą sztuczne, bezimienne jeziora o powierzchni 3 i 6 hektarów. Zbiornikami tymi zarządza pobliski zakład karny w Zarębie bez którego zezwolenia przebywanie w obrębie jeziorek jest zabronione. Stanowią one teren rekreacyjny dla pracowników Służby Więziennej oraz wędkarzy posiadających stosowne zezwolenie dyrektora więzienia.

Najwyższym punktem okolicy jest Liściasta Góra (385 m n.p.m.) na szczycie której znajduje się wieża obserwacyjna o wysokości 32 metrów. Zadaniem strażnika pełniącego służbę na jej szczycie od wiosny do jesieni jest wypatrywanie oznak zagrożeń, głównie pożarowych. Sama wieża nie jest udostępniona do zwiedzania, ale teren wokół jest zagospodarowany. Znajduje się tam wiata, ławki, tablice informacyjne oraz miejsce na ognisko.

Poza główną drogą i jej nielicznymi gruntowymi odnogami las pozostaje miejscem bardzo mało uczęszczanym. Na znacznym obszarze widać jednak efekty intensywnych prac służb leśnych takie jak poręby i nowe nasadzenia. Zarządcą terenu jest Nadleśnictwo Świeradów Zdrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.