Szklarska Poręba. Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci jest położony na drodze 358 ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa. Jest to 180° zakręt na zboczu Czarnej Góry (Góry Izerskie). Stanowi doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Zakręt Śmierci powstał w latach 1935 -1937 i został wybudowany przez ówczesne niemieckie władze. Tak wyglądał tuż po zakończeniu budowy:

nickt.pl szklarska poreba punkt widokowy zakret smierci  011

Zakręt wziął swoja nazwę od rzekomych częstych wypadków. Ponoć w 1945 wydarzył się najbardziej znany, kiedy to w przepaść spadło kilka ciężarówek z żołnierzami Armii Czerwonej. W obecnych czasach a się również usłyszeć opowieści o pojazdach wydobywanych z przepaści. Znany mieszkaniec Szklarskiej Poręby, Mieczysław Chmielowski w 2012 roku opowiadał jak tuż po wojnie pozyskiwał stamtąd motocykle i części innych pojazdów.

W czasach budowy drogi III Rzesza prowadziła przygotowania do wojny, dlatego obiekt zyskał również charakter militarny: W murze oporowym na którym zbudowano ten odcinek drogi są miejsca na umieszczenie ładunków wybuchowych. W sytuacji krytycznej wysadzenie zakrętu śmierci miało uniemożliwić przedostanie się ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa.

Zdjęcia archiwalne.

Obecnie z drogi widać niewiele, ponieważ wysokie drzewa poniżej zakrętu przysłaniają widoki.

nickt.pl szklarska poreba punkt widokowy zakret smierci  016

Warto wejść nieco wyżej, na punkt widokowy na skałkach ponad szosą.

nickt.pl szklarska poreba punkt widokowy zakret smierci  006

Idąc w to miejsce zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Należy uważać na tak zwane „miny”. Las w pobliżu zakrętu wykorzystywany jest przez turystów jako bezpłatna toaleta.

nickt.pl zakret smierci szklarska poreba

Po wejściu na górę jest możliwość podziwiania dużo rozleglejszych widoków niż z dołu:

nickt.pl szklarska poreba punkt widokowy zakret smierci  004

nickt.pl szklarska poreba punkt widokowy zakret smierci  003

Zakręt Śmierci jest atrakcją godną uwagi, szczególnie, że dotarcie w to miejsce przez turystów zmotoryzowanych nie wymaga żadnego wysiłku. Miejsce jest jednak zaniedbane przez gospodarzy terenu. Znajdziemy tu nienadające się do użytku ławeczki, popadającą w ruinę wiatę turystyczną czy przystanek autobusowy ze zdewastowanymi ławkami:

nickt.pl zakret smierci szklarska poreba

W ostatnim czasie powstało też kilka nowych rzeczy takich jak drogowskaz, rzeźbiony kamień z nazwą miejsca, tablice informacyjne czy budka z pamiątkami (najczęściej nieczynna):

nickt.pl zakret smierci szklarska poreba

Zakręt Śmierci jest atrakcją bezpłatną, jednak w dni wolne oraz okresach wakacyjnych pojawiają się tam osoby pobierające opłaty za parkowanie.

Tutaj znajdziecie inne bezpłatne atrakcje turystyczne.

[mappress mapid=”45″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.