Węgliniec. Muzeum Kresów Wschodnich

Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Zgorzeleckiej – zarówno przez wzgląd na swą nietypową formę, panujący klimat, jak i walory kulturalne. Mieści się ono w dwóch zabytkowych wagonach ustawionych na 30-metrowym odcinku torów, zbudowanym specjalnie w tym celu na niewielkiej działce sąsiadującej z parkiem miejskim (Plac Wolności).

Muzeum nie ma statycznych godzin otwarcia. Z informacji zamieszczonych w Internecie wynika, że na zwiedzanie najlepiej umawiać się telefonicznie z dwudniowym wyprzedzeniem. Jako że byliśmy w tej okolicy spontanicznie, jedynym rozwiązaniem było skontaktowanie się z opiekunem muzeum już na miejscu – na przyjazd naszego przewodnika czekaliśmy zaledwie 15 minut.

Kustoszem i zarazem gospodarzem obiektu jest pan Alfred Janicki, który mimo naszej niezapowiedzianej wizyty przyjmuje nas z dużym entuzjazmem. Opiekun muzeum okazuje się być skarbnicą wiedzy o Kresach Wschodnich – ten niezwykły projekt zawdzięcza swój kształt i klimat przede wszystkim jemu, o czym przekonujemy się coraz bardziej wraz z każdym obejrzanym eksponatem i galerią zdjęć dokumentujących działalność obiektu.

Gospodarz zapoznaje nas z ogólną historią powstania muzeum jeszcze przed wejściem do środka. Drewniane, zabytkowe wagony poruszają wyobraźnię i oddają klimat wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – w takich właśnie wagonach ekspatriowani kresowiacy podążali na Zachód, zabierając wraz z sobą dorobek swego życia.

To co najciekawsze znajdujemy oczywiście w środku wagonów. Na uwagę zasługuje rozplanowanie muzeum – w pierwszym wagonie znajdziemy przede wszystkim eksponaty w postaci oryginalnych przedmiotów użytku codziennego, wykonanych ręcznie w gospodarstwach Kresów Wschodnich.

Ekspozycja zawiera liczące kilkadziesiąt lat tkaniny – obrusy, pledy, pościel, stroje, a także wybrane akcesoria, które posłużyły do ich wytworzenia. Znajdziemy tu przedmioty asystujące w codziennej pracy: sierpy, brony, cepy, świdry, a nawet pług oraz uprząż dla wołów. Ponadto zgromadzono w wagonie  tradycyjne wyposażenie gospodarstw jak oryginalne naczynia, skrzynie do przechowywania odzieży, meble. Najcenniejszym eksponatem w pierwszym wagonie jest mierząca 1,5m figura Matki Boskiej Niepokalanej, pochodząca z kościoła w Buczaczu.

Drugi wagon jest miejscem przechowywania galerii zdjęć oraz dokumentów – część z nich jest wyeksponowana na ścianach, część jest zamknięta w oszklonych gablotach. Możemy zapoznać się tu z historią Kresów Wschodnich, ale również z bogato udokumentowaną działalnością samego muzeum. Przestrzeń w obu wagonach została zaaranżowana tak, by pomieścić jak najwięcej eksponatów a jednocześnie stworzyć zwiedzającym wystarczająco dużo miejsca, by mogli dotrzeć do każdego przedmiotu i zapoznać się z jego opisem. Atmosfera wagonów jest niezwykła i stanowi bardzo mocną stronę tego obiektu.

Muzeum Kresów Wschodnich polecamy wszystkim turystom zainteresowanym historią tamtego regionu oraz losami ekspatriowanej ludności. Dla osób, które były uczestnikami tamtych wydarzeń oraz ich rodzin obiekt ten oferuje niezwykłą podróż w przeszłość, pełną silnych emocji i często trudnych wspomnień. Na pochwałę zasługuje również sposób zarządzania przedsięwzięciem – z opowieści gospodarza dowiedzieliśmy się, że w działalność muzeum zaangażowanych jest wiele osób i to dzięki ich wsparciu i bezinteresownej pomocy może ono funkcjonować w takiej formie.

Zwiedzanie:

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.
Turyści proszeni są o umawianie się na zwiedzanie bezpośrednio z opiekunem, panem Alfredem Janickim: tel. (075) 77-12-130 lub 606-805-178.

Więcej:

Informacja o Muzeum Kresów Wschodnich w portalu wegliniec.pl >>>

Polecamy również:

Inne muzea i ekspozycje na nickt.pl >>>
Inne bezpłatne atrakcje turystyczne >>>

[mappress mapid=”74″]

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 08

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 07

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 06

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 11

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 12

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 13

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 14

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 15

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 01

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 16

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 20

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 19

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 18

nickt.pl wegliniec bory dolnoslaskie muzeum kresow wschodnich alfred janicki 17

 

4 komentarze do „Węgliniec. Muzeum Kresów Wschodnich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.