Frýdštejn. Zamek Frýdštejn

Ruina średniowiecznego zamku we wsi Frýdštejn w północnych Czechach. Zbudowany prawdopodobnie w XIV wieku na stromej skale jako budowla obronna o strategicznym znaczeniu. Lokalizacja zamku zapewniała utrudniony dostęp i możliwość prowadzenia dalekich obserwacji terenu. W poźniejszych wiekach utracił swoje znaczenie i zaczęła popadac w ruinę. W latach 90-tych XX wieku zabezpieczony i udostepniony dla ruchu turystycznego.

Na terenie zamku znajduje się dużo pomieszczeń wykutych w skale, a poruszanie po nim odbywa się głownie w płaszczyźnie pionowej ze względu na różnice poziomów pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Do dnia dzisiejszego zachowała się 15 metrowa wieża. Z pewnościa przetrwanie zawdzięcza grubym na 2 metry murom. Wejście do wieży znajduje się około 7 metów nad dziedzińcem zamku i prowadza do niego strome, zewnętrzne schody. Taras widokowy znajduje się na wysokości 518 m.n.p.m. i jest jednym z ciekawszych punktów widokowych w Czechach. Widać stąd górę i wieżę widokową Kozákov, Suché skály, Klokočské skály, miasto Turnov i okoliczne miejscowości. Widok w kierunku północnym przysłania wzniesienie na którym znajduje się odległa o 1,5 km widoczna z zamku wieża widokowa Kopanina.

Zamek w swojej książce „O Krejčíkovic Anežce” opisuje Karolína Světlé. Był również planem filmu „O princezně Jasněnce a létajícím ševci” (O księżniczce Jasněnce i latającym szewcu). Zamek i jego najbliższe otoczenie można również zobaczyć w krótkim filmie kreconym przy pomocy latającej kamery:

Zwiedzanie:

Od 1 maja do 31 października, codziennie od 10 do 17.
Bilet dla dorosłych kosztuje 50 Kč (około 7,60 zł).
Bilet ulgowy dla studentów i emerytów 30 Kč, dla dzieci poniżej 15 roku życia 20 Kč. Dzieci młodsze niż 6 lat, wchodzą za darmo.

Pod sam zamek nie można dojechać samochodem z powodu zakazu. Kilka metrów poniżej miejscowości Frýdštejn, przy drodze na jednym z zakrętów znajduje się gruntowy parking dla turystów odwiedzających zamek. Podczas naszej wizyty nie pobierano opłat, jednak jak wskazują inne źródła i obecność budki to miejsce postojowe może być okresowo płatne. W przypadku obecności inkasenta należy liczyć sie z wydatkiem około 30 Kč.

Jak trafić ?

Do zamku prowadza liczne szlaki turystyczne, na przyklad czerwony z miejscowości Malá Skála (2,5 km) i Kozákov (13 km), niebieski z Turnova (8,5 km) i wieży widokowej Kopanina (1,5 km).

Zamek znajduje się 40 kilometrów od przejścia granicznego w Jakuszycach. Jadąc samochodem należy kierować się na Turnov, minąć miasto Železný Brod i skręcić w drugą drogę w prawo (w górę) w miejscowości Malá Skála. Od parkingu do zamku należy przebyć dystans 0,5 km pokonując różnicę wysokości 60 metrów. Podaj swoją lokalizację i wyznacz trase do tego miejsca >>>

Oficjalna strona zamku www.frydstejn.cz >>>
Inne ciekawe miejsca w Czechcach >>>
Najciekawsze punkty widokowe >>>
Inne pałace i zamki >>>

[mappress mapid=”123″]


Droga do miejscowości Frýdštejn


Kapliczka w miejscowości Frýdštejn. Od niej prowadzi droga na zamek.


Droga do zamku


Widok ogólny od strony wejścia


Wejście do zamku


Dziedziniec zamku


Wieża


Schody na wieżę


Wyjście na wieżę i punkt widokowy


Widok na dziedziniec z wieży


Widok z wieży zamkowej


Widok w kierunku miejscowości Mala Skala.

2 komentarze do „Frýdštejn. Zamek Frýdštejn

  1. Niestety w tym sezonie już nie dam rady odwiedzić tego zamku, będę musiał poczekać do następnych wakacji. Uwielbiam takie zameczki, a ten wygląda bardzo klimatycznie i mam nadzieje, że poczuję na własnej skórze magię tego miejsca.

  2. Bien qu’ayant une maman polonaise, je n’ai pas la chncae de parler votre langue. J’aime beaucoup ce que vous faites! Cet album est un petit bijou! Bravo!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.