Złotoryja. Baszta kowalska.

Baszta kowalska o wysokości 22,5 metra to jeden z dwóch punktów widokowych na terenie miasta. Jest niższa od wieży Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ale wcale nie mniej atrakcyjna. Baszta należy do tych atrakcji Złotoryi, na które bardzo łatwo trafić w odróżnieniu na przykład do Kopalni Złota. Znajduje się w centrum miasta przy drodze z Jeleniej Góry do Legnicy.

Baszta jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania, ale żeby nie było za łatwo trzeba jeszcze zdobyć kluczyk. Dostaniemy go w Informacji Turystycznej na ulicy Basztowej (rzut beretem) w zamian za pozostawiony w depozycie dokument. Przy okazji można zapytać o inne atrakcje Złotoryi i okolic. Dostałem tam ulotki reklamowe zamku Grodziec, skansenu w Leszczynie i taką z okolicznymi obiektami noclegowymi. Dostałem jeszcze ulotkę o 15-leciu współpracy Złotoryi i Mimonia,  ulotkę o rewitalizacji obszaru starego miasta oraz przeterminowaną ponad dwa lata ulotkę ze szczegółowym programem World Goldpanning Championship – Złotoryja 2011. Problem był za to z otrzymaniem mapy okolicy. Po dłuższej rozmowie dostałem taką z opisem w języku angielskim. Chociaż obrazki sobie pooglądam.

Mając kluczyk należy otworzyć drzwi do baszty. Podest przed nimi jest zasrany przez gołębie tak, że aż nieprzyjemnie zajmować się otwieraniem kłódki. Szkoda, że nie pomyślano tu o urządzeniach uniemożliwiających im siadanie nad drzwiami.

Wewnątrz wszystko pięknie. Baszta jest po gruntownym remoncie a jej kamienne wnętrze robi niezłe wrażenie. Na dole i na górze są tablice opowiadające o wieży i jej historii ilustrowane wieloma zdjęciami. Przed wyjściem na taras widokowy należy otworzyć sobie metalową klapę, a po zakończeniu zwiedzania zamknąć ją. Żeby nie było za słodko, na tarasie radzę uważać na prowizorycznie zaizolowany przewód zasilający świąteczne świecidełka.

Wstęp bezpłatny.
Od maja do sierpnia:
poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00
sobota – niedziela 9.00 – 13.00

Od września do kwietnia
poniedziałek – piątek 8.00 – 15.00
sobota – 9.00 – 13.00

[mappress mapid=”36″]

Wygląd zewnętrzny

Wnętrze baszty

Widoki

Jeden komentarz do „Złotoryja. Baszta kowalska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.