Złotoryja. Wieża kościoła Narodzenia NMP

Po obejrzeniu kopalni złota i baszty przyszedł czas sprawdzić czy wieża kościoła (na zdjęciu po prawej) będzie możliwa do zwiedzenia, wszak mamy grudzień. W/g informacji turystycznej chyba się nie da, ale postanowiłem sprawdzić.

O 13:50 przeczytałem informację przy wejściu i zadzwoniłem pod wskazany numer telefonu. Męski głos nie wydawał się zadowolony z niespodziewanej wizyty ale powiedział, że zrobi mi tą uprzejmość i będę mógł wejść. Po odczekaniu 15 minut zadzwoniłem kolejny raz i dowiedziałem się, ze głos w słuchawce o mnie zapomniał ale już idzie. Właściciel głosu wpuścił mnie i zapytał czy wyrobie się w 45 minut. Powiedziałem, ze oczywiście bo co miałbym robić na wieży dłużej? Kiedy zamykał za mną drzwi od zewnątrz, nie wiedziałem jeszcze jak bardzo się myliłem.

Wewnątrz spodziewałem się schodów na górę. Tylko na górę. A były też schody w dół, które prowadziły do lochu Joannitów. To taka ciemna sala, poniżej której znajduje się fajnie podświetlony loch z trupami. W pomieszczeniu obok przez szyby widać podświetlonych na niebiesko kolesi zamurowanych w ścianie. Wizualnie bomba, a jeszcze lepszy efekt jest jak można usłyszeć ich straszne jęki. To najciekawsza z ekspozycji które mamy okazje zobaczyć w drodze na taras widokowy.

Po drodze mamy jeszcze do obejrzenia bibliotekę łańcuchową z grubą księgą odwiedzin, salę budowlańców, mechanizm zegarowy i strażnice na samej górze.

Po tych wszystkich pięknych i niespodziewanych ekspozycjach taras widokowy rozczarowuje. Jest zakratowany i ciasny. Jeśli chcecie wejść i zrobić trochę zdjęć, ta wieża się do tego nie nadaje. Obiektyw (77mm) nie przechodzi przez oczka w kratach. Nie zdążyłem dobrze się rozejrzeć, a już zadzwonił facet czy idę na dół bo czas minął..

Punktualnie o 15:00 żegnam się z gościem i śmigam do muzeum złota…

Wieża kościoła jest udostępniona do zwiedzania od kwietnia do października:
wtorek – niedziela: 11-16
Ceny biletów:
5 zł (dorośli)
3 zł (młodzież szkolna)
1 zł (dzieci do lat 5)

Zwiedzanie w innych terminach należy uzgadniać telefonicznie:
519 638 245, 795 843 841.

[mappress mapid=”38″]

3 komentarze do „Złotoryja. Wieża kościoła Narodzenia NMP

  1. Niesamowite zdjęcia! Oczarowałeś mnie tymi zdjęciami a każde kolejne oglądałam jeszcze z większą ciekawością!

Możliwość komentowania została wyłączona.