Złotoryja. Kopalnia złota Aurelia

Kopalnia złota Aurelia to niewielka, około 100 metrowej długości sztolnia. Często bywam w Złotoryi ale o tym miejscu nie wiedziałem. Wiadomo, że to polskiego złota stolica, ale skąd niby miałbym wiedzieć że jest tu kopalnia do zwiedzania? Ano z drogowskazów przede wszystkim. A drogowskazów brak. Pomijam te mini strzałki 100 metrów przed wejściem, bo żeby je zobaczyć trzeba wiedzieć gdzie i po co się jedzie. Brakuje konkretnych drogowskazów przy głównych drogach. Przypadkowy turysta nie ma szansy trafić na tą kopalnię jeśli o niej nie wie. A nawet jak wie, może nabrać wątpliwości gdy skończy się asfalt i ostatni odcinek trzeba przebyć po dziurach.

Spokojnie, nie tylko ja narzekam. Wielu tak twierdzi. I wielu również zrezygnowało ze zwiedzenia tej atrakcji zabłądziwszy na jednokierunkowych złotoryjskich uliczkach. Kopalnia złota powinna być zdecydowanie lepiej oznakowana. Ale może o to własnie chodzi żeby jej szukać? Skoro minęły czasy poszukiwaczy złota, to może chociaż warto zabawić się w poszukiwacza kopalni? Tym bardziej, że będąc w Złotoryi na prawdę warto tą kopalnię odwiedzić choćby ze względu na niską cenę biletów.

Cena biletów jest adekwatna do długości i atrakcyjności podziemnej trasy. Nie ma tu po drodze żadnych gadżetów, ekspozycji i manekinów znanych z innych podziemnych tras. Tutaj po prostu nie ma na to miejsca. Trasa jest wąska i miejscami niska, trzeba się nieźle pochylić. Kopalnię zwiedzamy w kasku, nie trudno zaryć głową o strop. Ja zaryłem tak, że aż z sufitu posypały się kamyczki które potem znalazłem w kieszeni. Taka pamiątka – gratis.

Kopalnia czynna od maja do końca września:
od środy do soboty w godzinach 10,00 – 16,00 w niedziele 9,00 – 15,00.
Od 1 Października do 20 grudnia zwiedzanie możliwe tylko po uzgodnieniu telefonicznym pod numerem: 692-019-575.

Ceny biletów: 5 zł (normalny) i 3,50 zł (ulgowy). Dzieci do lat 7 bezpłatnie.
Przed wejściem bezpłatny parking.

Trochę o historii kopalni, aktualne ceny biletów i wskazówki jak dotrzeć na miejsce znajdziecie na stronie Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji

[mappress mapid=”35″]

nickt.pl zlotoryja aurelia kopalnia zlota baszta wieza  152

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.