Wilcza Góra to jedna z najbardziej interesujących atrakcji Złotoryi. Jest znakiem rozpoznawczym miasta z odległości wielu kilometrów. Wilcza Góra jest też jednym z trzech punktów widokowych, dwa pozostałe to baszta i będąca najwyższą budowlą w mieście wieża kościoła narodzenia NMP.
Według punktu Informacji Turystycznej w Złotoryi Wilcza Góra zwana jest również Wilkołakiem. Prowadzą na nią dwie główne drogi: pierwsza od parkingu przy przejeździe kolejowym na południowym skraju miasta. Druga trasa wiedzie od szpitala i w/g IT jest bardziej malownicza i tę własnie trasę wybraliśmy.
Obszar Wilczej Góry jest rezerwatem przyrody utworzonym w celu ochrony tego unikatowego miejsca i jego oryginalnych form skalnych. Wilcza Góra nie zawsze wyglądała tak jak obecnie. Kawał czasu temu była to normalna góra ze schroniskiem turystycznym na szczycie. Na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Złotoryi możecie zobaczyć, jak wyglądało to dawniej, za Niemców. Swój obecny wygląd góra zawdzięcza działalności kopalni. Również dzięki działalności wydobywczej, bardzo dużo miejsc jest niedostępnych. W wielu miejscach występuje niebezpieczeństwo osuwisk skalnych. Radzimy nie lekceważyć zakazów aby nie spaść lub nie zarobić kamieniem.
Wilcza Góra to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Ze szczytu roztaczają się doskonałe widoki na Góry i Pogórze Kaczawskie, Złotoryję, odległe o około 45 km w linii prostej pasmo Karkonoszy, Ostrzycę Proboszczowicką (12 km w linii prostej) i Zamek Grodziec (13 km w linii prostej).
Wilcza Góra jest atrakcją bezpłatną. Nie potrzebujecie szmalu na bilety wstępu czy parkingi. Jeśli zaś chodzi o czas zwiedzania, trzeba zarezerwować co najmniej godzinę. Jeśli chcecie obejrzeć górę z każdej strony, dobrze mieć ze trzy godziny. A jeśli lubicie rozległe i dalekie widoki, najlepiej zarezerwować cały dzień.
Widoki z góry:
Zdjęcia wykonane 30 grudnia 2013 roku.
3 komentarze do „Złotoryja. Wilcza Góra”
Jedną z atrakcji „Wilkołaka” jest pewna geologiczna ciekawostka… są to bazaltowe słupy, które oprócz pionowej orientacji są ułożone koncentrycznie – powstaje wtedy tzw. róża bazaltowa. Obecnie wyrobisko kopalni przylega do róży :(
Dziękuję za uzupełnienie. Różę bazaltową można jednak oglądać mimo tego, że przylega tam wyrobiosko.
Śpieszcie się ze zwiedzaniem bo już wszystko ogrodzili drutem kolczastym…;/