Świeradów Zdrój. Mini muzeum Szachów

Kilka dni temu, jadąc bez celu trafiłem przypadkiem do mini muzeum szachów. Często bywam w Świeradowie, ale nigdy nie widziałem reklamy ani drogowskazu do tego niezwykłego miejsca. Teraz za to, gdy jadąc pod górę minąłem Zdrojową – najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta – zauważyłem interesującą tabliczkę, że wyżej znajduje się „mini muzeum szachów”. Zainteresowała mnie również dlatego, że literki wyglądały jak wycinane ręcznie. Z doświadczenia wiem, że tak nietypowy szyld zwiastuje zwykle coś ciekawego. Po chwili kolejny drogowskaz kazał skręcić w prawo, w ulicę Słoneczną i dojechałem pod taki oto dom:

nickt.pl mini muzeum szachow swieradow zdroj  067

Ekspozycja zaczyna się już w korytarzu i prowadzi do dwóch niewielkich pokoi. Z powodu niewielkiej powierzchni na której zgromadzono stosunkowo dużo eksponatów, muzeum szachów zwiedza się niekomfortowo. Wiele rzeczy trudno zauważyć i ciężko do nich dotrzeć. Eksponaty stanowią własność szachisty Romualda Kuśnierza. Możemy zobaczyć różne szachy: wykonane z różnych materiałów i pochodzące z różnych krajów, komputery szachowe oraz wiele książek. Niektóre eksponaty są na sprzedaż.

Poza prowadzeniem i utrzymaniem muzeum szachów, właściciel prowadzi również działalność turystyczną i wynajmuje pokoje. Przyszło mi na myśl, że mogłbym zakwaterować się w jednym z nich i opisać wrażenia na nickt-testy, ale po przeczytaniu recenzji jaką znalazłem w sieci chyba juz nie muszę testowac tego miejsca osobiście. Ale niewykluczone ze to zrobię, więc zaglądajcie na testy :-)

Odwiedzającym Świeradów polecam odwiedzić Bar nad Kwisą. Możecie odpuścić sobie park zdrojowy, halę spacerową w centrum uzdrowiska. Możecie olać wycieczkę na Stóg Izerski ale wędzonego pstrąga w tamtejszym wykonaniu sobie nie odmawiajcie.

Czynne codziennie od 14:00 do 22:00.
Zwiedzanie teoretycznie jest bezpłatne. Teoretycznie, ponieważ wśród eksponatów jest miejsce na tzw. „dobrowolne datki”. Z tego powodu zaliczam atrakcję to kategorii „bezpłatne(kliknij w link i zobacz inne bezpłatne atrakcje w okolicy). 

Adres:
Świeradów-Zdrój, 59-850, Słoneczna 2
tel. 75 78 16 473

[mappress mapid=”32″]

Jeden komentarz do „Świeradów Zdrój. Mini muzeum Szachów

  1. ,,bar nad Kwisą” w Świeradowie Zdroju to najohydniejsze miejsce na ziemi, wszystko jest nie świeże i nie zdrowe bo wszystko jest gotowe, jak można tam jeść, żałuje, że tam jadłem, bo się pochorowałem, przez tydzień miałem bóle brzucha i niestrawność, ryba była na pewno dwa dni temu wędzona, a mówią, ci, że świeżutka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.