Porajów. Trójstyk granic: Polska, Czechy, Niemcy.

Trójstyk granic Polski, Czech i Niemiec, zwany inaczej punktem Trójziemia.W Polsce mamy sześć trójstyków. Ten znajduje się pomiędzy miejscowościami:
Porajów, Hradek nad Nysą i Zittau, w miejscu, gdzie Oldrichovsky Potok będący na tym odcinku granicą Polski i Czech wpada do Nysy Łużyckiej.

Przy trójstyku zorganizowane są aleje spacerowe. W 2009 roku, miał powstać okrągły most symbolizujący połączenie tych trzech krajów, wybrany drogą konkursu. Inwestycja była organizowana przez miasta „Małego Trójkąta” – Bogatyni, Zittau i Hradek nad Nysą, a fundusze pozyskane z Unii Europejskiej. Niestety projekt nie doczekał się realizacji.

Obecnie znajdują się tam po polskiej stronie: ławeczki, miejsce na ognisko, drewniana rzeźba oraz flaga Rzeczpospolitej Polskiej; po stronie czeskiej: kamienna rzeźba oraz flaga Republiki Czeskiej; po stronie niemieckiej krzyż oraz maszt na którym powinna wisieć flaga Republiki Federalnej Niemiec.

Jadąc z Polski przez Czechy, od strony Mirska (PL) i Frydlantu (CZ) na trójstyk nie prowadzą żadne drogowskazy. Oznaczenia mają za to Niemcy w Zittau. Od najbliżej położonego niemieckiego parkingu jest około 10 minut piechotą. Jest też dogodny parking po stronie czeskiej, na stacji benzynowej tuż przy przejściu granicznym. Z czeskiego parkingu widać maszty z flagami nad rzeką.
Trójstyk granic można zwiedzać za darmo. Na dzień dzisiejszy nie występują też żadne opłaty związane z parkowaniem.

Inne trójstyki które możecie zobaczyć na nickt.pl:
Orchówek: trójstyk granic. Polska, Białoruś, Ukraina
Wisztyniec: trójstyk granic. Polska, Litwa, Rosja

Polecam również: punktpotrojny.blogspot.com

[mappress mapid=”34″]

nickt.pl trójstyk granic polska niemcy czechy  037

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.