Lotnisko zbudowane w 1927 roku. W latach 30-tych, gdy znajdowało sie pod niemiecka administracją, obsługiwało korytarz pocztowy Gliwice – Jelenia Góra – Berlin, oraz zapewniało połączenia pasażerskie z większością dużych miast na terenie Niemiec. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku powstał działający do dnia dzisiejszego Aeroklub Jeleniogórski.
Więcej o historii >>>
Obecnie cywilne lotnisko sportowe, trawiaste z podkładem kamiennym chroniacym przed rozmiękaniem w czasie intensywnych opadów. Posiada 3 pasy startowe: 610x185m, 420×100 oraz pas awaryjny 260×100. Poza tym obiektem aeroklub obsługuje również położone niedaleko lotnisko na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim.
Na lotnisku mozna skorzystać z lotów widokowych szybowcami i samolotami oraz poskakać ze spadochronem (tandemowe.pl). Poza tym AE oferuje inne ciekawe zajęcia w kilku sekcjach między innymi modelarskiej i historycznej. Więcej informacji na stronie aeroklubu.
Co jakiś czas, szczególnie w przed wyborami pojawiają sie plany modernizacji i budowy betonowego pasa startowego w celu umożliwienia obsługi niewielkich samolotów pasażerskich. Po rozbudowie miałoby to wyglądać następująco:
„Pasażer z Europy dużym samolotem będzie mógł dolecieć do portu we Wrocławiu… Potem przesiądzie się do małego samolotu i dolatuje do Jeleniej Góry w ciągu 15 minut… Pod lotniskiem wsiada do taksówki czy autokaru, który zabiera go do wybranego hotelu.”
Był to fragment artykułu „O lotnisku na razie teoretycznie. Kiedy rozbudowa?„ (nj24.pl)
Zdjęcia archiwalne
Oficjalna strona Aeroklubu Jeleniogórskiego
[mappress mapid=”19″]
[print_gllr id=4505]