Kolejkowo Gliwice

Lubicie podglądać innych? Wiem, że lubicie. Twórcy Kolejkowa też o tym wiedzą, bo w swoim miniaturowym świecie opartym o makiety kolejowe umieścili niezliczone, realistyczne sceny z życia zwykłych ludzi.

Wśród bezimiennych figurek, uważni będą mogli odnaleźć również postaci powszechnie znane, takie jak: złomiarzy z programu Złomowisko pl, Marcina Banota, znanego na całym świecie człowieka pająka prowadzącego kanał BNT oraz Szymona Hołownię, prezentera telewizyjnego z aspiracjami politycznymi, który jako marszałek Sejmu X kadencji groził prezydentowi Rosji wgnieceniem w ziemię i wysłaniem za kraty lub na cmentarz. My widzieliśmy tylko Marka i Edka, widocznie nie byliśmy wystarczająco uważni. Dajcie znać w komentarzu czy Marcin i Szymon rzeczywiście tam są :-)

Kolejkowo to gruba sprawa, przekonacie się o tym już na początku zwiedzania. Zobaczycie jaki ogrom pracy, czasu i pieniędzy włożono w stworzenie tych makiet. Oprócz pociągów poruszają się tu samochody, tramwaje, samoloty i statki.  To jedyne w Polsce makiety na których pływają statki i jedyna na świecie symulacja padającego deszczu. Nad domkami wisi wielka chmura z waty, podświetlana od środka aby symulować wyładowania atmosferyczne (foto poniżej). Ale nie ma sensu o tym pisać, to trzeba zobaczyć.

Jak to zwiedzić?

Jest to atrakcja płatna i nie należy do najtańszych, bo to wszystko nie wzięło się za darmo. Jeśli chcecie pooglądać pociągi bezpłatnie, możecie posiedzieć na dworcu. W momencie pisania tego tekstu (czerwiec 2024), bilet normalny kosztował 43 zł, dla osób poniżej 18 roku życia 35 zł. Niemowlaki do 3 lat wchodzą za darmo i nie było nic o tym, że muszą być pod opieką dorosłych.

Jak głosi regulamin, wystawę możecie zwiedzić od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilety można kupić maksymalnie do 17:30, potem już nie wpuszczają. Pamiętajcie również, że obowiązuje zakaz palenia tytoniu i wnoszenia broni.

Kolejkowo można zwiedzać na dwa sposoby: długo, albo bardzo długo. Niezależnie, którą opcję wybierzecie na miejscu jest bezpłatna szatnia i bezpłatna toaleta, mini bar i sklepik z pamiątkami. W tych dwóch ostatnich za darmo można tylko pooglądać.

Jak tam trafić?

Gliwickie Kolejkowo znajduje się, na terenie kompleksu handlowego Europa Centralna przy ulicy Pszczyńskiej 315. Jeśli nic Wam to nie mówi, oto współrzędne wejścia: 50.266977, 18.715518. A jeśli i to Wam nic nie mówi, oto pinezka:

Google Maps

kolejkowo.pl

Inne ciekawe obiekty kolejowe w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.