Chudów. Topola Tekla

Najgrubsza Topola Kanadyjska w Polsce, o obwodzie pnia wynoszącym ponad 7,5 metra. W jej wnętrzu mieści się dziupla Kubusia Puchatka. Od 1981 roku ma status pomnika przyrody.

Rośnie prawdopodobnie od 1920 roku przy drodze w odległości 50 metrów od ruin zamku w Chudowie. Powstała w spróchniałym pniu dziupla została zabudowana dopasowaną do kształtu stolarką drzwiową i okienną – z jednej strony ma drzwi, z drugiej okno. W środku jest niewielki stolik i ławeczki. Wnętrze pnia może pomieścić kilka osób. 

Czy można tam wejść?

Podczas naszej wizyty, zimą i w tygodniu drzwi były zamknięte na klucz. Nie wiemy kto opiekuje się drzewem, ale można pytać w pobliskiej restauracji „Dworek przy Zamku”. Jeśli przyjedziecie w porze letniej a najlepiej do tego w weekend to są duże szanse, że dziupla będzie otwarta. Film ukazujący wnętrze topoli.

Jak tu trafić?

Topola znajduje się na południe od konurbacji górnośląskiej, w odległości 5,5 km w linii prostej na południowy wschód od węzła autostradowego A1 i A4. Najbliżej położone miasta to Knurów, Mikołów, Ruda Śląska i Gliwice.

Lokalizacja topoli w Google Maps

Najbliższy parking znajduje się obok topoli, przy restauracji: klik.

Drugi parking znajduje się już nieco dalej i dedykowany jest wytrawniejszym turystom, odpornym na niedogodności związane z koniecznością przejścia pieszo dystansu 240 metrów, bo tyle dzieli ten parking od topoli: klik.

W sezonie trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia opłat parkingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.