Konewka. Schron kolejowy

Schron kolejowy położony niedaleko Spały – popularnego, polskiego uzdrowiska w którym mieści się Centralny Ośrodek Sportu-Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. W czasach 2 wojny światowej, przegrany naród niemiecki obrał sobie te okolice jako bezpieczną przystań dla pociągów sztabowych będących do dyspozycji zbrodniarzy wojennych.

To w tej okolicy niemieccy zwyrodnialcy umiejscowili stanowiska dowodzenia pod kryptonimem „Anlage Mitte” i przystąpili do budowy obiektów mających zapewnić bezpieczeństwo w nadchodzącym starciu ze zwycięskim Związkiem Radzieckim. Jednym z takich obiektów jest istniejący do dzisiaj schron kolejowy w Konewce, małej miejscowości leżącej 2 km na północ od Spały.

W czasach Polski Ludowej obiekt jak wiele podobnych pełnił rolę centrali rybnej. Po upadku komunizmu w Polsce obiekt został wydzierżawiony prywatnemu właścicielowi i od 2005 roku jest udostępniony do zwiedzania. Znajdują się w nim zabytkowe pojazdy i sprzęt z czasów 2 wojny światowej. Co roku w październiku odbywa się tam zlot pojazdów militarnych.

Zwiedzanie

W tygodniu od 11 do 18, w weekendy od 10 do 19. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest bez wcześniejszej rezerwacji.

Ceny biletów w sezonie 2024 to 21 zł – bilet normalny, oraz 16 zł za bilet ulgowy.

Obiekt zapewnia bezpłatny parking, miejsca wypoczynku w postaci ławek i stolików, zadaszone miejsce na ognisko. Do bunkra bez problemu wjadą osoby poruszające się na wózkach. Można zwiedzać z psami o ile są na smyczy. Na miejscu możliwość zakupu pamiątek oraz publikacji turystycznych i historycznych. W niedziele i święta w sezonie letnim możliwość odbycia przejażdżek zabytkowymi motocyklami i samochodami.

Przed planowanym zwiedzaniem warto sprawdzić, czy ceny i godziny zwiedzania nie uległy zmianie: bunkierkonewka.eu/ceny.

Plan bunkra na mapie turystycznej.

Lokalizacja

Konewka,
97-215 Inowłódz

51.562158, 20.151739

Zobacz w Google Maps

Do Konewki można dojechać z Tomaszowa Mazowieckiego i Spały ścieżką rowerową.

Zobacz także:
Atrakcje turystyczne dla miłośników kolei
Ciekawe miejsca w województwie łódzkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.