Przeworsk. Muzeum historii miasta i regionu oraz zespół pałacowo-parkowy pałac Lubomirskich

To podkarpackie muzeum zwiedziliśmy zupełnie przypadkiem, a nawet niechcący. Po wizycie na wieży ratusza kierowaliśmy się w stronę Rzeszowa a widząc przy drodze napis „muzeum pożarnictwa” postanowiliśmy je zwiedzić. Nie wiedzieliśmy ze jest tam coś jeszcze. Kupiliśmy bilety, kazali założyć muzealne kapcie (uwaga, bardzo śliskie!) i wio.

Zaprowadzono nas do sal wystawowych nie mających nic wspólnego z pożarnictwem, strażakami ani ogniem. Było za to dużo eksponatów historycznych dotyczących Przeworska i okolic. Moją uwagę szczególnie zwrócił odwrócony krzyz w gablocie i obwieszczenia z czasów wojny.

W kolejnych pomieszczeniach nie było już gablot i eksponatów jeden obok drugiego i okazało się, że jesteśmy w jakims super ważnym zabytku – Pałacu Lubomirskich. Mimo, że dość rzadko zwiedzamy pałace i inne zabytki wizyta tutaj była bardzo ciekawa dzięki pani przewodniczce opowiadającej bardzo ciekawe rzeczy i trwała trzy razy dłużej niż zakładaliśmy.

Sam pałac poza tym, że pięknie wygląda kryje jeszcze sporo tajemnic. Najciekawszą moim zdaniem był system korytarzy i przejść dla służby, całkowicie niezależy od „normalnych” ciągów komunikacyjnych. Wszystko dlatego, że służba miała byc niewidoczna. W pałacu nie było też kuchni, żeby zapachy nie roznosiły się po pomieszczeniach. Jedzenie przygotowywano w innym budynku, a niewielkie pomieszczenie z piecem przypominające kuchnię słuzyło jedynie do podgrzewania gotowych potraw.

W salach można zobaczyć również otwory w podłodze, które są częscią systemu centralnego ogrzewania. Ciepłe powietrze było rozprowadzane własnie przez te otwory. Obecnie znajdują się w nich kaloryfery. Ciekawostką jest również doskonale zachowana, oryginalna, drewniana podłoga. Dowód na to, że Ruscy nie wszystko niszczą, palą i rabują jak zwykło się uważać.

Gdy zwiedzanie dobiegło końca okazało się, że muzeum pozarnictwa to zupełnie inna sprawa. Mieści się w innym budynku i trzeba kupić osobne bilety.

Jak trafić?

Muzeum oraz cały zespół pałacowo-parkowy znajduje się w Przeworsku, po prawej stronie głównej drogi (droga nr 4, ul. Krakowska) w kierunku Rzeszowa. Na terenie posiadłości możliwość bezpłatnego parkowania.

Zwiedzanie:

W przeciwieństwie do większości muzeów, jest czynne również w poniedziałki. Godziny zwiedzania są różne i zależą od pory roku i dnia tygodnia. Cena biletu normalnego 6 zł.

Dokładne godziny zwiedzania i ceny pozostałych biletów >>>

Adres:

Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
ul. Park 2, 37-200 Przeworsk
www.muzeum.przeworsk.pl

Polecamy również inne:

Muzea i ekspozycje >>>
Pałace i zamki >>>
Ciekawe miejsca w Przeworsku i okolicach >>>
Atrakcje województwa podkarpackiego >>>

[mappress mapid=”110″]


Park


Aleja grabowa

Wejście do muzeum


Jedno z zabudowań posiadłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.