Bolków. Zamek Bolków i Muzeum Regionalne.

Jeden z najbardziej znanych dolnośląskich zamków. Zbudowany na Zamkowym Wzgórzu o wysokości 396 m n.p.m. Jest doskonale widoczny i na pewno widział go każdy kto choć raz przejeżdżał przez Bolków trasą z Wrocławia do Jeleniej Góry. Na terenie zamku znajdują się ekspozycje Muzeum Regionalnego w Bolkowie, które jest filią Muzeum Karkonoskiego. Jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Bolków. Co roku w lecie na zamku odbywa się festiwal muzyczny Castle Party.

Na zamku realizowano zdjęcia do filmów „Wiedźmin” i Tajemnica twierdzy szyfrów”, a także do programów telewizyjnych „Labirynt kultury” oraz „Ziarno” (katolicki program dla młodziezy). Zamek stanowił również scenerię dla teledysków zespołu Vader, na przykład Sword Of The Witcher.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1277 roku. Przez stulecia istnienia dorobił sie bardzo ciekawej historii z która można zapoznać się na stronie zamku >>>

Kilka ważniejszych dat z najnowszej historii:
1923 r. – otwarcie pierwszego schroniska na zamku.
W 1927 roku zamek odwiedza 20 000 turystów, a schronisko około 1 000.
Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku zamek przechodzi na własność państwa. Istnieją podejrzenia, ze wówczas zamek był siedzibą ośrodka badawczego nadzorującego prace okolicznych zakładów przemysłowych.
W 1995 na zamku zorganizowano pierwszy ogólnopolski turniej rycerski.
2000 rok – badania georadarowe mające na celu ustalenie prawdziwości hipotezy o ukrytej na zamku Bursztynowej Komnacie. Podczas badania odkryto nieznane podziemne pomieszczenie.

Zwiedzanie:

Zamek jest udostępniony do zwiedzania przez większość dni w roku od godziny 9:00 do (w zależności od pory roku) 15:30-17:30. Nieczynne podczas świąt, festiwalu Castle Party oraz kilku innych dni wymienionych na stronie zwiedzanie zamku >>>

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł.
W poniedziałki wstęp bezpłatny (sale wystawowe zamknięte).
Istnieje możliwość zakupu biletu w cenie 20 zł na 4 muzea: Muzeum Zamku Bolków, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Hauptmanna w Szklarskiej Porębie, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Jak dojechać?

Kolej w Bolkowie dawno umarła, pozostaje dojazd autobusami lub własnym środkiem transportu. Czas dojazdu z Wrocławia wyniosi około 1 godziny, z Jeleniej Góry około 40 minut. Najblizszy parking znajduje sie  tuż pod zamkiem, przy ulicy Księcia Bolka 11.
W sezonie i w weekendy należy liczyć sie z opłatą parkingową wysokości 2 zł. Mozna również zaparkować bezpłatnie w centrum miasta.

Inne ciekawe punkty widokowe>>>
Inne interesujące wieże>>>
Inne zamki i pałace>>>
Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska>>>
Inne interesujące muzea i ekspozycje>>>

[mappress mapid=”92″]


Podejście z parkingu na zamek


Kasa biletowa


Dziedziniec zamku


Pomieszczenia muzeum


Wejście na wieżę


Schody na wieżę


Taras widokowy na wieży


Widok zamku z wieży


Panorama Bolkowa z wieży zamku


Widok z wieży

Studnia na dziedzińcu


Ekspozycja w salach muzeum

Ekspozycja muzealna


Ekspozycja muzealna


Ekspozycja muzealna


Mury zamku.

Reklama: fotograf Bolków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.