Muzeum znajduje się w niewielkiej wiosce przy drodze nr 30 z Jeleniej Góry do Zgorzelca. Konkretnie między Gryfowem Śląskim a Lubaniem. W miejscowości Biedrzychowice należy skręcić na Leśną. W ten sposób dojedziecie do Zapusty. A dalej szukajcie budynku nr 28 – nie licząc poniższych zdjęć to chyba jedyna możliwość zlokalizowania muzeum. Atrakcja nie jest w żaden sposób oznaczona. Nie spodziewajcie się reklam ani drogowskazów, to atrakcja naprawdę dla ambitnych. Za przystankiem należy skręcić w lewo:
I przejechać przez całą wieś aż do ostatniego budynku numer 28:
Poniższa mapa ze względu na brak możliwości dużego powiększenia nie pozwala na konkretne wskazanie budynku i jest jedynie orientacyjna:
[mappress mapid=”52″]
Oprócz muzeum jest tu również agroturystyka. W niewielkim pomieszczeniu zgromadzono przedmioty codziennego użytku z przed II wojny światowej. Jest też trochę eksponatów militarnych począwszy od kul armatnich, po drewniane śmigło samolotu Focke-Wulf. Zdecydowana większość (jeśli nie wszystkie) eksponatów to rzeczy niemieckie, ponieważ do 1945 roku było to terytorium III Rzeszy.
Właściciel muzeum udostępnia zbiory do zwiedzania bezpłatnie, o każdej przyzwoitej porze. Nie ma ściśle określonych godzin zwiedzania. W/g uzyskanych informacji, są to ostatnie miesiące funkcjonowania muzeum w tej lokalizacji. W połowie 2014 roku zostanie przeniesione w okolice Krakowa.
Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego w Zapuście:
Aneta i Krzysztof Tyl
Zapusta 28
59-830 Olszyna Lubańska
tel. +48 75 72 40 610
e-mail: tuskulum@wp.pl
muzeumzapusta.republika.pl
3 komentarze do „Zapusta. Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego”
Świetne eksponaty i magiczne miejsce. Czasami zaglądam na bloga właścicielki tegoż muzeum – polecam lekturę :)
W uzupełnieniu – dla chcących tam trafić za pomocą GPS – współrzędne
15° 20′ 40″ E, 51° 1′ 40″ N
ja też znam bloga włascicieli …. eksponaty ciekawe, ale dlaczego aż do Krakowa ?????
Nickt nie pytałes?
Pytałeś. Lepsze warunki.
Ale jak znasz bloga, zapytaj sama.